Elementary Department held its 66th Commencement Exercises

May 24, 2019

Wesleyan University-Philippines Elementary Department held its 66th Commencement Exercises on May 24, 2019 at WU-P Gymnasium.

With the theme “Unity in Diversity, Quality Education for All”, a total of 86 elementary students marched to receive their diplomas. Principal Cristy M. Fernando, Guest Speaker Dr. Rochelle R. Castillo (Treasurer of the WU-P Elementary Alumni Association) and the elementary teachers followed the graduates in the processional.

 “Your new journey will start after this event today, you will face new challenges and meet new friends. Hence, never forget your Elementary Experience that teaches you to be a strong, trustworthy, respectful and God-fearing person.” Dr. Rochelle R. Castillo stressed as she delivered her speech to the graduates.

The gradutes with honors are as follows:

With High Honors

Heart Lorraine E. Ventura

Yzamine L. Pagtama

Harold Jay E. Balinagay

Lance Ashley C. Cajugao

Bea L. Agulto

With Honors

Leanne Angel R. Lopez

Ivan Gabriel S. Tomas

John Emmanuel C. Halili

Maria Athena Clarisse V. Cuaresma

Alex Gale F. Villanueva

Laird Vince F. Esguerra

Francine Clarenze V. Ortiz

Michael Angelo M. Tecson

Celine Betina B. Concepcion

Aleyah Genice M. Pagcanlungan

Shyriss Ashley S. Barawid

Zach Iverson S. Ignacio

Winston P. Bolvar Jr.

Evan Gerald R. Escobar

Camille Althea C. Castillo

Eissa M. Alano

Reginald M. Magpantay

Via Celine P. Bay-An

Dionne James J. Galang

Samuel Jave B. Salvador

Eashen Anron Bream E. Corpuz

Yhencylei V. Linsangan

Jiliane C Espinoza

Julienne Leonor R. Nicolas

Bryce Lourdes F. Tabigne

Kalvin M. Mallari

Nathasia Mae D. Dela Cruz

Jeremy V. Santos

Xander A. Saladino

Dominique Alizea Ignacio

Cindy M. Biacolo

Mark Shian Q. Chua

Faith Jamiella I. Galang

Dawn Margaret L. Sarmiento

Best in Filipino: Yzamine L. Pagtama

Best in English: Yzamine L. Pagtama

Best in Math: Harold Jay E. Balingay

Best in Science: Harold Jay E. Balingay

Best in Araling Panlipunan: Heart Loraine E. Ventura

Best in ESP: Yzamine L. Pagtama

Best in MAPEH: Heart Loraine E. Ventura

Academic Excellence Awardee: Heart Loraine E. Ventura

The names of graduates with Special Awards are as follows:

Most Outstanding Campus Journalist

Heart Loraine E. Ventura

Journalist of the Year

Bea L. Agulto

Via Celine P. Bay-An

Yzamine L. Pagtama

Harold Jay E. Balingay

Eashen Anron Braem E. Corpuz

Jeremy V. Santos

Special Citation in Journalism

Cindy M. Biacolo

Celine Betina B. Concepcion

Maria Athena Clarisse B. Cuaresma

Leanne Angel R. Lopez

Julienne Leona R. Nicolas

Francine Clarenze V. Ortiz

Dawn Margaret L. Sarmiento

Bryce Lourdes P. Tabigne

Pierre Alfonso S. Apolinario

Winston P. Bolvar Jr.

Emmanuel Francis F. De Guzman

Ivan Gabriel S. Tomas

Special Citation in Math

Harold Jay E. Balingay

Ivan Gabriel S. Tomas

Special Citations

As Student Government Mayor: Heart Lorraine E. Ventura

As Editor in Chief: Heart Lorraine E. Ventura

Outstanding Performance in Communication Arts

English: Ivan Gabriel S. Tomas

Filipino: Francine Clarenze V. Ortiz

Athletics: Cindy M. Biacolo

Visual Arts: Yzamine L. Pagtama

Tech-Voc Education: Lance Ashley C. Cajogao

 

Practical Spoken English Program: Harold Jay E. Balingay

 

Loyalty Awardees

Bea L. Agulto

Anjelo Japson E. Aleta

Pierre Alfonso S. Apolinario

Miguel Luis L. Arocena

Jodie G. Calipdan

Harold Jay E. Balingay

Celine Betina B. Concepcion

Laird Vince F. Esguerra

Jeremy A. Espinoza

Faith Jamiella I. Galang

John Emmanuel C. Halili

Leanne Angel R. Lopez

Ronald F. Lorenzo

Reginald A. Magpantay

Kathleen Juliana C. Maitim

Cielo Eliesse G. Mercado

Johana Miles P. Ocampo

 Francine Clarenze V. Ortiz

Winston P. Bolivar Jr.

Jeremy V. Santos

Dawn Margaret L. Sarmiento

Heart Lorraine E. Ventura

Anica S. Veron

Yhencylie V Linsangan

Sofia Lorriane M. Alejo

 

Drum and Lyre Cultural Awardees

Evan Gerald R. Escobar

Laird Vince F. Esguerra

Jeremy V. Santos

Faith Jamiella I. Galang

Alex Gale F. Villanueva

Dionne James J. Galang

Frainne Chille A. Reyes

Ricelyn Jen S. Javier

Abdul Rahman M. Rahman

Winston P. Bolivar Jr.

Heart Lorraine E. Ventura

Michael Angelo S. Tecson

Leanne Angel R. Lopez

John Emmanuel C. Halili

Francine Clarenze V. Ortiz

Zach Iverson S. Ignacio

Kathleen Juliana C. Maitim

Bryce Lourdes F. Tabigne

Aleyah Genice M. Pagcanlungan

Cielo Eliesse G. Mercado

Clark Vincent G. Marquez

Shachia Dominique C. Tamondong

Bea L. Agulto

Cindy M. Biacolo

Yhencylie V. Linsangan

 

UP ONE Special Awardees

Harold Jay E. Balingay

Maria Athena Clarisse V. Cuaresma

Francine Clarenze V. Ortiz

Yzamine L. Pagtama

Ivan Gabriel S. Tomas

 

Department Awardees

VI- MOSES

Most Compassionate: Eissa M. Alano

Most Cooperative: John Emmanuel C. Halili

Most Responsible: Lance Ashley Cajugao

Most Trustworthy: Laird Vince F. Esguerra

John Wesley Award: Ivan Gabriel S. Tomas

 

VI- JOSHUA

Most Compassionate: Elijah Cody C. Dayao

Most Cooperative: Alvy Yuan Kristoffe B. Gonzales

 Most Responsible: Jiliane C. Espinoza

Most Trustworthy: Abdul Rahman M. Rahman

John Wesley Award: Mark Shian Q. Chua

 

VI-CALEB

Most Compassionate: Lennice Althea O. Umali

Most Cooperative: Khyle Dominic M. Casimiro

 Most Responsible: Dominique Alizea Ignacio

Most Trustworthy: Faith Jamiella I. Galang

John Wesley Award: Emma D. Garces

VI-SHARE

Most Cooperative: Ronald F. Lorenzo

Most Responsible: Cherry DC. Lorenzo

 

Most Responsible: Cherry DC. Lorenzo